Karel Untermüller - viola, Jana Lébrová, Ondřej Lébr - housle, Daniel Klánský - baryton, komorní ensemble Arti Allegre
11.12.2021
Místo koncertu: Atrium laserového centra ELI Beamlines, Dolní Břežany
Začátek v 18:00
Cena vstupenky:
dospělí: 290 Kč
senioři, studenti, děti: 150 Kč
Návštěvníky přivítáme skleničkou výborného piva z Olivova pivovaru.
Program
Arcangelo Corelli: Vánoční koncert
Georg Philipp Telemann: Koncert pro violu
Jiří Teml: "Duel" pro housle, violu a smyčce Světová premiéra. Komponováno na objednávku pro cyklus v Dolních Břežanech.
***
Georg Friedrich Händel: "Verdi prati" z opery Alcina "Ombra mai fu" z opery Xerxes
Wolfgang Amadeus Mozart: "Se vuol ballare" Árie Figara z opery Figarova svatba
Wolfgang Amadeus Mozart: Malá noční hudba KV 525
Změna programu vyhrazena
Interpreti
Karel Untermüller
Daniel Klánský
Komorní ensemble Arti Allegre
Karel Untermüller, Violista
Karel Untermüller nar.1972 je absolventem Pražské konzervatoře ve třídě Jaroslava Ruise a Hudební fakulty AMU v Praze u prof.Lubomíra Malého.Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností,jako jsou či byli Norbert Brainin,Sigmund Nissel a Thomas Kakuska.
Karel Untermüller je členem Sukova komorního orchestru,kde působí již mnoho let jako vedoucí skupiny viol.Zároveň je členem Heroldova kvarteta,souboru,který za dvacet let své existence účinkoval v mnoha zemích Evropy,v Japonsku,Austrálii,na Havajských ostrovech atd.Kvarteto zavítalo do slavných koncertních síní,jako jsou londýnská Wigmore Hall,frankfurtský Sendesaal,L'Auditori v Barceloně nebo Palau de la Música ve Valencii.
Ansámbl natočil několi kompaktních disků,další snímky pořídil pro Český rozhlas,ABC Classic FM Sydney,pro Hessenský rozhlas a společnost Supraphon.Soubor koncertoval například s Josefem Sukem,Michalem Kaňkou či Ludmilou Peterkovou.
Heroldovo kvarteto je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu.
Jako sólista spolupracoval Karel Untermüller s mnoha českými orchestry (Symfonický orchestr Českého rozhlasu,Sukův komorní orchestr,Komorní filharmonie Pardubice,Západočeská filharmonie atd.Významná je jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby,hoslistou Josefem Sukem.S ním a dalšími vyníkajícími instrumentalisty (Jiří Bárta,Pavel Šporcl,Jan Simon aj.)natočil tři kompakní disky s komorními skladbami Antonína Dvořáka a Josefa Suka a vystupoval na mnoha koncertech,včetně festivalových večerů Pražského jara. Na jaře roku 2018 vystoupil jako solista s Berliner Symphoniker ve velkém sále Berlínské Filharmonie,Musikvereinu ve Vídni a Konzerthalle v Klagenfurtu.
Karel Untermüller je často zván ke spolupráci s dalšími komorními soubory,jako host účinkuje např.s Wihanovým kvartetem,Stamicovým kvartetem,Haasovým kvartetem atd.Pravidelně se účastní Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora,zaměřeného na komorní hudbu,kde spolupracoval např.s violoncellistou Jiřím Bártou,klavíristou Konstantinem Lifschitzem,houslistkou Larou st.Johm z Kanady,britskou houslistkou Chloe Hanslip,nebo s hornistou Radkem Baborákem.
Působí jako pedagog na AMU v Praze.
Daniel Klánský - basbaryton
Publiku se představil na mnoha koncertech v tuzemsku i v zahraničí, například ve Florencii, Miláně, Římě, Aalborgu, Aarhus, Artstetten). Je laureátem několika pěveckých soutěží, finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a absolutním vítězem a držitelem ceny Českého rozhlasu na Mezinárodní písňové soutěži B. Martinů.
Od května 2015 hostuje v opeře Národního divadla, kde již účinkoval v představeních Rudá Marie od J. Kučery v roli Mirko Hýla a Vedoucího, a to v režii V. Čermákové a pod vedením J. Kučery, v opeře Krakatit od V. Kašlíka v roli Ing. Tomeše, které režírovala A. Nellis a představení dirigoval P. Kofroň. Dále se pravidelně objevuje v opeře Prodaná nevěsta v roli Indiána. Dále zde ztvárnil trojroli Tónika, Giovanniho a 2. účastníka v opeře The Classical Style od amerického skladatele S. Stuckyho pod vedením D. Švece a v režii A. Nellis, které ND uvedlo spolu s další americkou operou pod názvem Mozart a ti druzí. Pod Státní operou Praha účinkoval v české premiéře opery B. Brittena Billy Budd v roli Donalda, pod vedením režiséra Daniela Špinara a dirigenta Christophera Warda. Pod Státní operou Praha rovněž vystupuje v roli Velekněze Baalova ve Verdiho opeře Nabucco, které režíroval světoznámý tenorista José Cura a dirigoval A. S. Weiser. Stejnou roli Velekněze Baálova ztvárnil také v divadle J.K.Tyla v Plzni v režii T.Pilaře a pod taktovkou N.Baxy.
V divadle F. X. Šaldy v Liberci vystupuje jako Schaunard v opeře G. Pucciniho La Bohéme v režii L. Keprtové a dirigentem M. Doubravským. Dále se v Liberci představil v roli Pappacody v operetě Noc v Benátkách Johanna Stausse mladšího v režii D. Dinkové a pod taktovkou J. Kurfiřta. V Národním divadle Moravskoslezském se v roce 2018 představil jako Marco v Pucciniho opeře Gianni Schicchi. Tuto operu zde nastudoval pod vedením režiséra R. Poláka a dirigenta T. Braunera.
Od podzimu 2013 je posluchačem HAMU ve třídě prof. Magdaleny Hajóssyové. Jako student HAMU si zahrál a zazpíval v operním studiu například roli Papagena v Kouzelné flétně W. A. Mozarta. Režie této opery se ujal M. Lieberzeit a taktovky dirigent Ch. Iwasaki. Spolu se společností RunOperun sehrál v pražském divadle Venuše ve Švehlovce moderní verzi opery Figarova svatba v roli Hraběte Almavivy, tentokrát v režii V. Loulové, s dirigentem L. Klánským. Na festivalu Olomoucké barokní slavnosti ztvárnil role Epikurejce ve Facettum Musicum, postavu Sylvana v opeře Endymio a Ferilda v Yta Innocens.
Často vystupuje se svým otcem, světoznámým klavírním virtuosem Ivanem Klánským. Vystupoval též s Benewitz kvartetem, Epoque quartetem.
Jako sólista vystoupil s celou řadou českých orchestrů a to jak v interpretaci operních árii, tak sólových partů slavných děl jako je Dvořákovo Te deum či Stabat Mater, Mozartovo Requiem, Korunovační mše a dalších. Tato díla interpretoval několikrát s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou J. Kučery, M. Šedivého, M. Štilce a M. Ivanoviče. Dále také spolupracoval s Karlovarskou filharmonií pod vedením J. Kučery či F. Drse, s Moravskou filharmonií Olomouc pod dirigentem M. Stašíkem a se Západočeským symfonickým orchestrem pod taktovkou M. Peschíka. Na koncertním turné se představil spolu se svým bratrem Lukášem Klánským a houslistou Janem Mráčkem. V roce 2018 vystoupil na koncertě houslisty V. Hudečka. Pravidelně vystupuje v celé řadě tuzemských hudebních festivalů, jako například Smetanova Litomyšl, Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, Svátky hudby v Praze, a dále pak Olomoucké barokní slavnosti, Klášterní hudební slavnosti Šumperk a dalších.
Arti Allegre
je komorní soubor, složený z vynikajících českých komorních a sólových hráčů, kteří individuálně vystupují na světových pódiích s významnými umělci. Tento komorní soubor byl založen v Praze v roce 2013 a jeho zakladatelem a uměleckým vedoucím je houslista Ondřej Lébr. Arti Allegre vystupuje na koncertech a festivalech především v České republice. Jeho repertoár sestává z děl od baroka až po 21. století.
Podmínky umožňující vstu na koncert:
- Prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání koncertu,
- Aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.
U dětí mladších 18 let, osob s kontraindikací k očkování a osob rozočkovaných lze k prokázání bezinfekčnosti použít i RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin.
Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).
V hledišti je možné konzumovat jídlo i nápoje. Ihned poté, co dopijete či dojíte si prosím nasaďte respirátor!
Objednejte si vstupenky
Vyplňte níže uvedený objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.