Bohuslav Matoušek, Ondřej Lébr, Kristian Mráček, Kristýna Donovalová
Koncert k životnímu jubileu významného českého houslisty a pedagoga B. Matouška.
22.9.2024
Místo koncertu: Aula ZŠ Dolní Břežany, Na Vršku 290, Dolní Břežany
Začátek v 18:00
Cena vstupenky:
dospělí: 290 Kč
senioři, studenti, děti: 150 Kč
Program
J.M. Leclair: Sonáta pro dvoje housle č.5
A. Dvořák: Sonatina G Dur, op.100 pro housle a klavír
B. Smetana: "Z domoviny" Dvě dueta pro housle a klavír
B. Martinů Serenáda II. Pro dvoje housle a violu
Délka programu: ca 60 minut
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA
Interpret
Bohuslav Matoušek housle, viola
Ondřej Lébr housle
Kristian Mráček housle
Kristýna Donovalová klavír
Bohuslav Matoušek
Bohuslav Matoušek se narodil v roce 1949 v Havlíčkově Brodě. Hudební nadání, stejně jako svoji celoživotní hlubokou náklonnost k hudbě Bohuslava Martinů, zdědil pravděpodobně po své mamince. Ta často vzpomínala, jak při očekávání příchodu svého syna na svět účinkovala celou sezónu na scéně Národního Divadla v Martinů zpívaném baletu Špalíček.
Hře na housle se začal učit v pěti letech ve třídě profesora Zdeňka Němce a jeho studentem zůstal až do svých osmnácti. Od třinácti let také dojížděl do Prahy na soukromé hodiny k profesoru Jaroslavu Pekelskému. Několikrát se zúčastnil celostátní houslové soutěže Jaroslava Kociána v Ústí nad Orlicí a pokaždé také zvítězil (1962 absolutní vítězství, 1963 a 1966 laureát soutěže). Jeho dalším úspěchem byla 1. cena v rozhlasové soutěži za interpretaci české soudobé hudby v roce 1965.
V roce 1969 se poprvé zúčastnil mistrovských kurzů u Arthura Grumiauxe v Curychu, jejichž úspěšné absolvování mu vyneslo pozvání i v dalších osmi letech, tentokrát k Nathanu Milsteinovi. V roce 1970 získal na mezinárodní Houslové soutěži Tibora Vargy v Sionu zvláštní cenu poroty a zároveň stipendium, které využil k jednoročnímu studiu u Wolfganga Schneiderhana v Lucernu.
Již ve svých jednadvaceti letech vystoupil poprvé na festivalu Pražské Jaro. Hrál tehdy Dvořákův koncert s orchestrem České Filharmonie pod taktovkou dirigenta Lovro von Matačiče. Dva roky poté (1972) pak získal na mezinárodní soutěži téhož festivalu 1. cenu.
Přestože mu vítězství na Pražském Jaru přineslo mnoho nabídek na zahraniční angažmá, žádné z nich se po několik let nerealizovalo vzhledem ke vztahu mladého umělce k tehdejšímu režimu. Koncertních příležitostí postupně ubývalo i na domácí půdě a situace následně Bohuslava Matouška dovedla až k prodeji jednoho mistrovského nástroje. V roce 1977 přišlo pozvání k japonskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, které ukončilo nucené období stagnace a přineslo mnoho podnětů k osobnostnímu i uměleckému růstu. Následující dva a půl roku v Tokiu působil jako koncertní mistr a sólista, a pod taktovkou významných světových dirigentů (Sergiu Celibidache, Kurt Masur, Zubin Mehta, Leonard Bernstein, Mstislav Rostropovič, Dmitrij Kitajenko, Genadij Rožděstvenskij ad.) provedl řadu houslových koncertů.
Po návratu z Japonska (1980) se stal primáriem Stamicova kvarteta, v němž působil 15 let. Kvarteto nahrálo doma i v zahraničí přes 60 kompaktních disků a získalo dvakrát prestižní mezinárodní cenu Grand Prix du disque de l´Academie Charles Cros.
V současnosti se Bohuslav Matoušek věnuje jak dráze sólového a komorního hráče tak i pedagogické činnosti. Na poli komorní hudby pravidelně koncertuje s kytaristou Petrem Seidlem, je členem Klavírního tria Antonína Dvořáka a Klavírního kvarteta Bohuslava Martinů a uměleckým vedoucím Okteta a Sexteta českých filharmoniků.
Již od dob svých studií (1963) spolupracuje se svým stálým klavírním partnerem Petrem Adamcem. Společně natočili mimo jiné kompletní dílo Bohuslava Martinů pro housle a klavír. Tento projekt získal v Čechách, Evropě i v USA několik prestižních ocenění, mezi nimiž vyniká např. vyhlášení Deskou roku 2000 americkým internetovým časopisem Classics Today, či Cannes Classical Award v kategorii „Komorní hudba 20. století“ na hudebním veletrhu MIDEM 2001 ve Francii.
Významného mezinárodního ohlasu se dostalo také ojedinělému souboru čtyř kompaktních disků, na kterých je shrnuto dílo skladatele Bohuslava Martinů pro koncertantní housle (violu) a orchestr. Jednotlivé nahrávky vznikaly v letech 2001-2005, sólistu doprovodil orchestr České Filharmonie pod taktovkou dirigenta Christophera Hogwooda. Celý komplet po jeho dokončení převzala britská firma Hyperion Records, která jej vydala v Londýně v průběhu let 2007-2008. Nahrávka získala několik domácích i zahraničních ocenění (např. Gramophone Choice).
Nemalou část Matouškova života zvláště posledních let zaujímá již výše zmíněná pedagogická činnost. V současné době vede houslovou třídu na pražské Hudební Akademii Múzických Umění a na brněnské Janáčkově Akademii Múzických Umění. Mimo to každoročně vyučuje na letních houslových kurzech v klášteře Zlatá Koruna a má také několik soukromých studentů.
Bohuslav Matoušek je jedním z mála držitelů prestižní stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů. Toto ocenění kromě něj získali někteří významní světoví umělci jako např. Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný, Christopher Hogwood, sir Charles Mackeras či Magdalena Kožená.
Ondřej Lébr
kromě absolutoria Pražské konzervatoře a HAMU v Praze dokončil díky významné stipendijní podpoře „Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97“ v letech 2000 – 2005 postgraduální a prestižní mistrovské studium na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Webera ve třídě Prof. Ivana Ženatého. Několikrát vystoupil na pozvání bývalého prezidenta ČR Václava Havla v Míčovně Pražského hradu a na zámku v Lánech.
Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí, pro vydavatelské společnosti v USA ( M.M.C., Parma Records ) pravidelně natáčí CD s houslovými koncerty a komorní tvorbou soudobých amerických autorů. Tyto nahrávky jsou vysoce hodnoceny odbornou kritikou v USA a distribuovány prestižní společností Naxos. V roce 2008 vyšla v jeho revizi a interpretaci ojedinělá notová publikace „J.F. Mazas - Études spéciales op.36/1 s dokomponovaným hlasem druhých houslí Josefa Micky“, na níž se s Ondřejem Lébrem kromě čtyřech mladých houslistů podílí i legendární a slavný český houslista Josef Suk.
Je také zakládajícím členem Kalabisova klavírního tria spolu s klavíristou Miroslavem Sekerou a violoncellistou Lukášem Polákem. Ondřej Lébr v minulosti vystupoval s řadou výrazných uměleckých osobností - s Josefem Sukem, Ivanem Ženatým, Václavem Hudečkem, Kateřinou Englichovou, Janou Bouškovou.
Pedagogicky působí na Konzervatoři v Teplicích ,Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy a na ZUŠ Harmony – Dolní Břežany.
Je zakladatelem a ředitelem Mezinárodní houslové soutěže PhDr. Josefa Micky, zakladatelem a odborným garantem Mistrovských houslových kurzů na konzervatoři v Teplicích a uměleckým vedoucím smyčcového ensemblu Arti Allegre, se kterým koncertuje v tuzemsku i zahraničí.
Kristian Mráček
je českosrbský houslista. Na housle hraje od svých čtyř let a jeho pedagogové byli Magdalena Micková, Jiří Novák, Rimma Kotmelová a od 1. ročníku Pražské konzervatoře studoval 4 roky u Jiřího Fišera. Od září 2022 pokračuje na Pražské konzervatoři ve třídě Jiřího Vodičky a zároveň započal studium u Bohuslava Matouška na pražské HAMU.
Je držitelem mnoha cen ze soutěží (absolutní vítězství houslové soutěže PhDr. Josefa Micky, soutěž Bohdana Warchala “Talents for Europe” v Dolném Kubíně na Slovensku, soutěž Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, Ohrid Pearls v Severní Makedonii). Dalším úspěchem je 1.cena a vítězství v kategorii komorní hra na soutěži Concertino Praga a to v duu s violoncellistou Davidem Pěruškou. Na Concertinu Praga obdrželi finanční odměnu, možnost nahrát profilové CD v Českém rozhlase, cenu publika a ocenění EMCY. Kristian měl příležitost vícekrát sólově vystupovat s Československým komorním orchestrem Praha, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře a také v roce 2021 zahajoval festival Za poklady Broumovska s Filharmonií Hradec Králové. Vystoupil také se známými houslisty jako jsou Václav Hudeček, Pavel Šporcl a s jeho otcem a bratrem Janem Mráčkem a Janem Mráčkem ml. Zúčastnil se Letní akademie Václava Hudečka, kde získal v roce 2020 druhou cenu. V létě 2021 a 2023 byl ze stovek uchazečů vybrán na dvoutýdenní a měsíční Masterclass u Stefana Milenkoviće v Srbsku a již 2 krát se zúčastnil houslového kurzu Bohuslava Matouška a Jakuba Junka ve Žďáru nad Sázavou. Dostal také možnost účinkovat na Masterclassu s Vadimem Repinem v Bratislavě.
V klavírním triu společně s Veronikou Jaklovou (klavír) a Dominikem Velkem (violoncello) na soutěži Ohrid Pearls v Severní Makedonii v roce 2022 vyhráli svou kategorii a ve finále získali Grand Prix i zlatou plaketu, vedle finanční odměny dostali pozvání na Ohrid Summer festival. Ve stejném momentě se hned za triem sám sólově umístil Kristian a získal stříbrnou plaketu. Na soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2022 získali 2. cenu.
Kristian s Veronikou společně vystoupili na soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2022 v houslové kategorii (1.cena, cena NBM za nejlepší interpretaci díla B.Martinů). V září 2023 s Veronikou obdrželi 3.cenu ve finále soutěže Concertino praga jako duo v komorní kategorii. V květnu 2024 se zúčastnil soutěže Pražského jara a o měsíc později provedl v Praze Dvořákův houslový koncert za doprovodu Filharmonie Hradec Králové.
Kristýna Donovalová
se narodila v Praze a hře na klavír se začala věnovat ve svých pěti letech. Po absolvování Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy ve třídě profesora Jana Tůmy studovala u profesora Ivana Klánského na pražské HAMU, kde v roce 2022 získala magisterský titul. V roce 2018 strávila semestr ve španělské Seville na Conservatorio Superior de Música Manuel Castillo pod vedením prof. Andrése Carlose Manchada Lópeze, kde se mimo jiné zúčastnila mistrovských kurzů italského pianisty Andrey Passigliho a Daniela Rivery z Argentiny. Také vystoupila na několika sólových recitálech po Andalusii. Je laureátkou mnoha národních i mezinárodních klavírních soutěží (Prague Junior Note, Karlovarská růžička, Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni, Concurso Internacional de Piano „Ciudad de Sevilla“ a další).
Kromě sólového hraní je vášnivou komorní hráčkou. Mezi lety 2015 a 2019 byla stipendistkou Akademie komorní hudby, se kterou má za sebou úspěšné projekty u nás i v zahraničí, včetně koncertu v Berlínské filharmonii. Je členkou klavírního dua DeFactoDuo, které založila se svou sestrou. Jako sólistka vystoupila Kristýna například s Pražskou komorní filharmonií, s Akademickými komorními sólisty AKS nebo se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Kromě koncertování se v současné době věnuje pedagogické a korepetitorské činnosti na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy a na ZUŠ Popelka. Jako korepetitorka působila také na mezinárodních hudebních kurzech Premier Music College of Prague v Dubaji a v Praze. Od roku 2015 spolupracuje se sborovým studiem Zvonky Praha, se kterým se zúčastnila několika koncertních a soutěžních turné po Evropě, Číně a Japonsku.
Objednejte si vstupenky s online platbou (Google Play, Apple Play, karta)
Vstupenky rovněž zakoupíte v RIC Dolní Břežany
Na Panský 11, 252 41 Dolní Břežany