Prof. Jiří Hlaváč a jeho hosté
Koncert ke 120. výročí narození profesora Vladimíra Říhy
24.5.2025
Místo koncertu: Aula ZŠ Dolní Břežany, Na Vršku 290, Dolní Břežany
Začátek v 18:00
Cena vstupenky:
dospělí: 350 Kč
senioři, studenti, děti: 200 Kč
Program
Zazní díla B. Smetany, A. Dvořáka, W.A. Mozarta, J. Hlaváče, O. Petersona a dalších
Jiří Hlaváč - saxofon
Pavlína Senić - soprán
Vjačeslav Grochovskij - klavír
Koncertem provází prof.Jiří Hlaváč
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA
Interpreti

Jiří Hlaváč saxofon

Pavlína Senić soprán

Vjačeslav Grochovskij klavír
Jiří Hlaváč
osobnost Jiřího Hlaváče je mnohovrstevná a dlouhodobě mezinárodně úspěšná. Známý je jako klarinetista, saxofonista, pedagog, skladatel, popularizátor, dramaturg, moderátor i autor textů. V roce 1974 založil legendární soubor Barock Jazz Quintet, v jehož čele stál 34 let. Stejný úsek je vázán i na jeho členství v Českém dechovém triu a také na činnost v Art kvartetu a v současnosti ve Five Star Clarinet Quartetu. Jako sólista a komorní hráč absolvoval na 5000 veřejných výstupů a nahrávek pro rozhlasové, televizní a nahrávací společnosti ve více jak 60 zemích pěti kontinentů. Za svoji uměleckou činnost byl mnohokráte oceněn: např. Zlatý štít vydavatelství Panton, Gramy Classic, Deska roku ve Velké Británii, Man of the Year v USA, Cena AHUV s emeritním prezidentstvím, Medaile Nadace Bohuslava Martinů, Artis Bohemiae Amicis, Cena Rudolfa II., Zlatá medaile AMU, Čestné občanství města Třeboně, Medaile Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, Cena Rudofa II. aTalichova Berouna, prezident společnosti Regio Art.
Pro Českou televizi připravil jako dramaturg a scenárista cykly pořadů To nejlepší z klasiky, Musica da Camera, Hudba kterou mám rád, Ti nejlepší z klasiky. Pro Český rozhlas cyklus Quo vadis, rozsáhlý cyklus pořadů Mezi proudy, který měl trvání 20 let, pro Classic Radio stejně obsahově i početně objemný cyklus Dobyli svět o našich autorech a interpretech. Jeho diskografie obsahuje na tři desítky kompaktních nosičů, pro rozhlas a televizi natočil více jak čtyři stovky skladeb, OSA eviduje osm desítek jeho autorských kompozic obsahujících komorní, melodramatickou, vokální a orchestrální tvorbu. Své skladby mu věnovali Karel Husa, Viktor Kalabis, Kurt Dietmar Richter, Alexej Fried, Karel Velebný, Josef Vejvoda, Václav Kučera, Ivana Loudová. Pedagogická činnost na konzervatoři v Plzni a Hudební fakultě AMU v Praze je v rozsahu padesáti let, vychoval 14 laureátů prestižních mezinárodních soutěží, m.j. Vlastimil Mareš, Kateřina Váchová-Soukalová, Irvin Venyš, Felix Slováček mladší, Anna Paulová, Jana Lahodná, Lukáš Daňhel, Jan Mach, Jana Černohouzová. Jiří Hlaváč vydal knižní publikace své poezie / Otisky duše, Malá poetická zastavení / a prózy / Jak to vidím, Josef Suk pokus o portrét, Povídky na pěti linkách, V objetí múz, Lidé nemají křídla /. Na CD vyšlo m.j. Direct Journey, Clarinetissimo I, Clarinetissimo II, Clarinetissimo III, Modlitba pro Zuzanu Navarovou, Defilé, Genus, Barock Jazz Quintet, České dechové trio Betramka live, Klarinetové koncerty F.V. Kramáře, Poste restante. Genus by navíc vydán paralelně na vinylových LP deskách i na CD.
Pavlína Senić
vystudovala Hudební Akademii Múzických Umění v Praze. Během úspěšného studia, získala stipendium a navštívila londýnskou hudební Akademii Guildhall School of Music and Drama.
Pro všestrannost umělkyně, tanec, herectví a mluvené slovo, je často obsazována nejen do operních, ale také do operetních rolí.
Působila ve Státní opeře Praha, v komorním divadle J.K. Tyla v Plzni, v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Ztvárnila zde mnoho rolí. Hraběnka Marica v operetě Hraběnka Marica E. Kalmána, 1 dáma v opeře Kouzelná flétna W.A. Mozarta, Vévodkyně z Chicaga v operetě Vévodkyně z Chicaga E. Kalmána, Mařenka v opeře Prodaná nevěsta B. Smetany, Diana v operetě Orfeus v Podsvětí J. Offenbacha.
Velmi bohatá je i koncertní činnost Pavlíny Senić do níž patří nejen písňová ale i duchovní tvorba a především spolupráce s komorními tělesy jako jsou Epoque Quartet, Collegium Českých Filharmoniků, Musica Festiva, Jazz Trio Otty Hejnice.
Po vydání vánočního CD "Vánoční dům s Pavlínou Senić" 2013, připravila úspěšné "Vánoční turné" se souborem Musica Festiva.
Úzce spolupracovala s Hudebním festivalem Znojmo, kde po dobu 10ti let měla svůj Gala koncert na zámku v Uherčicích.
Pravidelně se věnuje charitativním akcím a vystupuje v projektech České televize, např. Kuře, Kapka naděje, Adventní koncerty.
V roce 2007 přijala čestnou funkci patronky Nadačního fondu Kopretina se sídlem ve Vřesovicích u Kyjova, starajícím se o děti a mládež s vrozenými kombinovanými vadami.
Je vyhledávanou pěvkyní státních hymen. Největší úspěch slavila při přednesu srbské hymny při příležitosti Fed Cupu 2012. Přímý přenos vysílalo několik zemí světa a sportovní kanál Eurosport.
V roce 2016, byla oslovena s nabídkou natočit nové LIVE CD, svých nejoblíbenějších skladeb, které je věnováno "Boromejkám" pro Domov sv. Karla Boromejského v Praze. Natáčení proběhlo ve spolupráci s komorním souborem Musica Festiva.
Od roku 2017 se věnuje Pavlína Senić i pedagogické činnosti…V letošním roce byla pozvána jako lektorka na mezinárodní hudební mistrovské kurzy AMEROPA pro sólové nástroje a zpěv.
Jejím hlasovým koučem je Miguelangelo Cavalcanti, rakousko-brazilský baryton, sólista Státní opery Praha.
Velmi úzce spolupracuje s pořadateli svých projektů na dramaturgii hudebních večerů, které si sama uvádí.
V současné době vystupuje s operním triem OPERA DIVAS.
Také je častým hostem projektů, agentury Andante Ivy Klusalové.
V roce 2020 byla pozvána na prestižní festival v Itálii ve městě Cosenza, kde měla svůj sólový recitál spolu s klavíristou Slávkem Grochovskim.
Pavlínu Senić můžete aktuálně vidět na prknech divadla v Ústí nad Labem, v inscenaci Čardášova princezna, která je na repertoáru od roku 2021.
Vjačeslav Grochovskij
Vjačeslav Grochovskij jr, se narodil v Moskvě v rodině známého hudebního skladatele a dirigenta Vjačeslava Grochovského staršího.. Hudební školu moskevské konzervatoře a následovně hudební učiliště Moskevské konzervatoře absolvoval ve třídě docentky Věry Chorošiné, asistentky G. Neugauze. V letech 1995-1998 studoval V. Grochovskij na Univerzitě v San Antonio, Texas, USA. Od roku 1998 studoval na Hudební Akademii múzických umění v Praze ve třídě Profesora Mariána Lapšánského. V roce 2008 úspěšně obhájil doktorandskou diplomovou práci na stejné škole. Byl mu udělen akademický titul Ph.D.
V roce 2000 vyhrál klavírní soutěž „Premio Gramsci“ v Cagliari, v roce 2003 pak získal 3.cenu na 5.Mezinárodní klavírní soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních.
Významná je rovněž spolupráce Vjačeslava Grochovského s orchestry Moskevského rozhlasu, Brněnského rozhlasu, Státního filmu, aj. V roce 2004 nahrál své první sólové CD se skladbami P. I. Čajkovského a M. P. Musorgského. Od roku 2007 nahrál ve spolupráci s Kocianovým kvartetem a dalšími sólisty celou řadu skladeb Eduarda Nápravníka pro Český rozhlas, mimo jiné klavírní kvartet, dvě klavírní tria, Sonátu pro housle a klavír, Španělskou svitu pro klavír. Působí rovněž v souboru „The 40 Fingers“ – souboru čtyř klavíristů, zabývající se prováděním vážné hudby na 2 klavíry.Vjačeslav Grochovskij vede aktivní koncertní činnost, vystupoval například v Itálii, Francii, USA, Německu, České republice.
Vjačeslav Grochovskij je rovněž prezidentem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. Od roku 2009 pracuje V. Grochovskij na Základní umělecké škole v Říčanech u Prahy, kde vyučuje hru na klavír. Od roku 2010 je Vjačeslav Grochovskij členem Mezinárodní hudební společnosti Antonína Dvořáka. V roce 2010 vyšla v Nakladatelství Hudební Akademie múzických umění v Praze kniha Vjačeslava Grochovského „Čeští hudebníci na Rusi“, která byla velmi příznivě ohodnocena, například časopisem „Hudební rozhledy“. Od roku 2011 působil V. Grochovskij na Hudební Akademii múzických umění jako pedagog na katedře klavírní spolupráce. Od roku 2012 je členem Eduard Nápravník Trio, společně s klarinetistou Felixem Slováčkem juniorem a violoncellistou Petrem Nouzovským. V roce 2013 natočila Česká televize dokument v rámci cyklu „Cizinec je našinec“, kde se mimo jiné věnovala uměleckému působení V. Grochovského v České republice.Od roku 2016 se Vjačeslav Grochovskij věnuje prezentaci Nápravníkova festivalu v zahraničí a pořádání recipročních koncertů.
Objednejte si vstupenky s online platbou (Google Play, Apple Play, karta)
Vstupenky rovněž zakoupíte v RIC Dolní Břežany
Na Panský 11, 252 41 Dolní Břežany