Spohr Violin Duo a Pavel Černý - varhany
28.6.2020
Místo koncertu: Kaple sv. Maří Magdaleny, 5. května 1, 252 41 Dolní Břežany
Začátek v 17:00 a v 18:30
Cena vstupenky:
dospělí: 290 Kč
senioři, studenti, děti: 130 Kč VYPRODÁNO
Program
Johann Sebastian Bach: Fantasia a moll BWV 904a
Jean-Marie Leclair: Sonáta e moll
František Xaver Dušek: Sonáta in F
Pravoslav Kohout: Fragmenty – Koncertantní duo pro dvoje housle
Miloš Bok: Fughetta
Jiří Ropek: Fresco
Eugène Ysaÿe: Sonáta č.3 "Ballade"pro sólové housle
Franz Xaver Wolfgang Mozart: Allegretto
Wolfgang Amadeus Mozart: Chrámové sonáty pro dvoje housle a varhany (výběr)
Změna programu vyhrazena
Spohr Violin Duo bylo založeno houslisty Janou a Ondřejem Lébrovými v roce 2013. Kromě řady úspěšných koncertů nahráli jako první v České republice pro Český rozhlas komplet koncertantních duet op.67 L. Spohra. Jeho osobnost a dílo inspirovalo také tuto dvojici k pojmenování souboru právě jeho jménem. Spohr byl sám slavným houslistou a pro dvoje housle napsal mnoho vynikajících děl. Nicméně oba umělce inspirovalo i mnoho krásných skladeb od jiných autorů - od baroka až po současnost, psaných přímo pro dvoje housle, které jsou hrány jen příležitostně.
V roce 2016 SVD natočilo pro Český rozhlas Spohrovo Grand duo, op. 150 a mimo jiné vystoupilo na Hudebním festivalu Antonína Dvořáka. Spohr Violin Duo příležitostně zahrnuje do svých koncertních programů díla pro dvoje housle a varhany ( zejména Chrámové sonáty W.A. Mozarta ) nebo díla pro dvoje housle a klavír.
Jana Lébrová je absolventkou Pražské konzervatoře ( prof. F. Pospíšil) a Guildhall School of Music and Drama v Londýně ( prof. David Takeno), kde získala mnohá ocenění v rámci studií, jako např: “ Pyramid Award”; Maurice Warshaw Prize; Sheriff”s Prize for the Violin and the Dove Prize; Chamber Music Prize; 1st Prize at the String Quartet Competition of the Chartered Surveyors’ Company and Dorothy Adams Prize.
Je pravidelně zvána ke spolupráci s Mahler Chamber Orchestra, Irish Chamber Orchestra, Luzern Festival Orchestra pod taktovkou Maestra C. Abbada, D. Hardinga, P. Bouleze, D. Gatti, Esa-Pekka Salonen, Vladimir Jurowski aj. S těmito tělesy vystupuje prakticky po celém světě.
Věnuje se také komorní hře a vystupovala na festivalech jako je Pražské jaro, Haaglanden Chamber Music Festival (Holandsko), Festivo Aschau - Chamber Music Festival (Německo), Martinů Festival a další.
V minulosti natáčela pro Český rozhlas a Českou televizi.
Hraje na italský nástroj z roku 1810.
Ondřej Lébr kromě absolutoria Pražské konzervatoře a HAMU v Praze dokončil díky významné stipendijní podpoře „Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97“ v letech 2000 – 2005 postgraduální a prestižní mistrovské studium na drážďanské Hochschule für Musik Carl Maria von Webera ve třídě Prof. Ivana Ženatého. Několikrát vystoupil na pozvání bývalého prezidenta ČR Václava Havla v Míčovně Pražského hradu a na zámku v Lánech.
Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí, pro vydavatelské společnosti v USA ( M.M.C., Parma Records ) pravidelně natáčí CD s houslovými koncerty a komorní tvorbou soudobých amerických autorů. Tyto nahrávky jsou vysoce hodnoceny odbornou kritikou v USA a distribuovány prestižní společností Naxos. V roce 2008 vyšla v jeho revizi a interpretaci ojedinělá notová publikace „J.F. Mazas - Études spéciales op.36/1 s dokomponovaným hlasem druhých houslí Josefa Micky“, na níž se s Ondřejem Lébrem kromě čtyřech mladých houslistů podílí i legendární a slavný český houslista Josef Suk.
Je také zakládajícím členem Kalabisova klavírního tria spolu s klavíristou Miroslavem Sekerou a violoncellistou Lukášem Polákem. Ondřej Lébr v minulosti vystupoval s řadou výrazných uměleckých osobností - s Josefem Sukem, Ivanem Ženatým, Václavem Hudečkem, Kateřinou Englichovou, Janou Bouškovou.
Pedagogicky působí na Gymnáziu a Hudební škola hl. města Prahy. Je zakladatelem a ředitelem Mezinárodní houslové soutěže PhDr. Josefa Micky. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem.
Pavel Černý varhaník, pedagog a organolog je často zván ke koncertním vystoupením. Kromě předních domácích pódií již účinkoval v mnoha zemích Evropy, v USA, Japonsku, Brazílii, Africe a na Kubě. Vyučuje varhanní hru a improvizaci na HAMU v Praze a také na JAMU v Brně a zasedá jako člen soutěžních porot. Upozornil na sebe získáním 1. cen ve varhanních soutěžích v Opavě (1990), Lublani (1992) a na Pražském jaru (1994). Další ceny mu byly uděleny prostřednictvím významných kulturních organizací. Doma i v zahraničí natáčí na CD, pro rozhlas a televizi. Některé CD nahrávky byly oceněny zahraniční kritikou. Je tvůrcem rozhlasových seriálů o varhanách. Pavel Černý je uměleckým ředitelem mezinárodního varhanního festivalu „Varhany znějící“ ve Slaném. Jako organolog pracuje v odborných komisích při stavbách, restaurování a dokumentaci varhan, publikuje odborné články a propaguje historické nástroje v České republice.
Objednejte si vstupenky
Vyplňte níže uvedený objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.