Mladí laureáti
29.8.2021
Místo koncertu: Regionální informační centrum
KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41
Začátek v 18:00
Cena vstupenky: 150 Kč
Program
Ch. Dancla: Air Varie, op. 89 č.5
F. J. Gossec: Tambourine
Tina Tranová - housle
L. van Beethoven: Romance F dur, op. 50 č.2 O. Ševčík: Holka modrooká ( z Českých tanců op. 10) Milan Kostelenec - housle
A. Dvořák: Romance f moll, op. 11 Alžběta Dusová - housle
J. S. Bach: Sonáta a moll, BWV 1003 - III. Andante, IV. Allegro R. Dyens: Tango en skäi Tobiáš Krpec - kytara
J. Suk: Čtyři kusy pro housle a klavír, op. 17 - II. Appassionato J. Massenet: Meditace z opery Thaïs A. Dvořák: Mazurek, op. 49 Pavla Tesařová - housle
Klavírní spolupráce: Kristina Marková Stepasjuková
Interpreti
Tina Tranová
Milan Kostelenec
Alžběta Dusová
Tobiáš Krpec
Pavla Tesařová
Tina Tranová - 2012 začala hrát na šestnáctinové housličky, když jí bylo 4 a půl roku. Zatím největších úspěchů dosáhla ve svých 8 a 9 letech v r.2020 a 2021. Na Mezinárodní houslové soutěži PhDr.Josefa Micky získala 1.místo a 3 speciální ceny od předsedy poroty pana Václava Hudečka. Zlatou trofej obdržela na soutěži Les Clés d'Or, vítězkou kategorie se stala na Újezdské notičce, 1.místo má i ze soutěže vypsané společností Akordkvint a čestné uznání II.stupně získala na Kocianově houslové soutěži.
Z rukou primátora města Plzně převzala Tina cenu Plzeňský Orfeus junior, kterou uděluje Nadace 700 let města Plzně za úspěchy v oblasti vážné hudby. Byla stipendistkou Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenArt a získala tak i možnost zahrát si na koncertě Salon ZUŠ v rámci festivalu Pražské jaro. Tina je žačkou Olgy Kinzlové na ZUŠ Terezie Brzkové v Plzni.
Milan Kostelenec byl v letošním školním roce žákem sedmého ročníku ZUŠ Liberec ve hře na housle ve třídě Petra Matějáka. Navštěvuje i výtvarné oddělení a sportovní aktivity. Má rád lidovou hudbu. Z jeho úspěchů:
2016 1. místo v Mezinárodní houslové soutěži Mistra Josefa Muziky v Nové Pace.
2017 1. místo v Celostátní soutěži ZUŠ MŠMT, 2018 Laureát. Kulturní počin roku 2017 (Statutární město Liberec)
2017, 2018, 2019 vítězství v Mezinárodní Kociánově houslové soutěži
1. cena polského velvyslance v Maďarsku na festivalu v Györu za nejlépe provedenou polskou skladbu, cena publika za nejlepší výkon.
2020 1. místo v Mezinárodní houslové soutěži PhDr. Josefa Micky.
Milan měl možnost vystoupit na koncertech společně s Pavlem Šporclem, Lubomírem Brabcem, Jiřím Stivínem. Sólově vystoupil se Severočeským divadelním orchestrem Ústí nad Labem, Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích, Severočeskou filharmonií v Teplicích a v rámci galakoncertu světových houslových talentů s Karlovarským symfonickým orchestrem.
Alžběta Dusová (nar. 14.8.2006) je žákyní Jany a Jiřího Illetškových a spolupracuje s klavíristkou Kristinou Markovou Stepasjukovou. Na housle začala hrát v sedmi letech na ZUŠ Adolfa Voborského v Praze-Modřanech.
Účastnila se účastnila soutěží MŠMT v sólové, orchestrální i komorní hře. Svou školu reprezentovala na slavnostním koncertu pražských ZUŠ v sále Pražské konzervatoře (2015). Soutěžila v komorním triu, které získalo 1. cenu v Ústředním kole celostátní soutěže ZUŠ v Jindřichově Hradci (2016). Pravidelně se od roku 2016 účastnila mezinárodní houslové soutěže Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, kde se umisťovala na prvních místech, a v roce 2018 zde získala cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladeb tohoto autora. V poslední době získala 3. cenu na mezinárodní soutěži Josefa Micky v Praze (2020) a 3. cenu na Kocianově houslové soutěži (2021).
Tobiáš Krpec pochází z Prahy, kde se narodil v roce 2006. Od svých osmi let navštěvuje ZUŠ Ilji Hurníkav Praze na Vinohradech pod vedením Manuely Hrajnohové. Mezi jeho úspěchy patří 2. cena z Anna Amalia Wettbewerb Gitarre ve Výmaru (2021), cena absolutního vítěze z mezinárodní soutěže Praguitarra clásica z letošního roku a cena absolutního vítěze na Soutěžní přehlídce konzervatoří Teplice v roce 2020. Dále získal v roce 2019 čestné uznání na výmarské Anna Amalia Wettbewerb Gitarre, v roce 2018 3. cenu na soutěži Praguitarra clásica, v roce 2019 2. cenu a v roce 2020 1. cenu a cenu za provedení Sonáty Domenica Scarlattiho tamtéž. Pravidelně se účastní soutěží ZUŠ ve hře na kytaru, zde získal v roce 2017 3. cenu v celostátním kole v západočeské Plzni. V roce 2018 se účastnil mezinárodní kytarové soutěže ve Zruči nad Sázavou, kde skončil na 3. místě. Tobiáš Krpec se účastnil nahrávání CD pro pražskou FAMU a vystupuje v Praze a Bratislavě.
Pavla Tesařová (1999) začala hrát v 7 letech pod vedením profesorky Hany Metelkové. Je studentkou Pražské konzervatoře ve třídě profesora Pavla Kudeláska.
Získala mnoho prvních cen na tuzemských i mezinárodních soutěžích: např. Kocianova houslová soutěž, Talents for Europe, Soutěž mistra J. Muziky, Prague Junior Note, Nové evropské talenty, Mezinárodní soutěž Dr. J. Micky, Concertino Praga (Titul Laureat), Orpheus, Pro Bohemia, Pula Croatien, 2. Prize 27th Musical Competition of Societa’Umanitaria in Milan. V roce 2020 zvítězila na soutěžích v Paříži – France Music Competition – a v New Yorku – Manhattan Music Competition.
Vystupovala sólově s orchestry: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský symfonický orchestr FOK, Filharmonie Zielona Gora, Jihočeská filharmonie, Pražská filharmonie PKF, Západočeský symfonický orchestr, Europera, Symfonický orchestr, Plzeňská filharmonie, Severočeská symfonie, Česká komorní filharmonie Pardubice, Orchestr Jihočeského divadla, Dvořákův komorní orchestr, Virtuosi di Praga a mnoho dalších. Jako sólistka koncertovala pod vedením dirigentů jako Libor Pešek, Jan Talich, Tomáš Brauner, Jessica Cottis, Gudni A. Emilsson, Jaroslav Vodňanský, Miloš Krejčí, Czesław Grabowski, Koji Kawamoto, Alfonso Scarano.
V devíti letech hrála s legendárním houslistou J. Sukem a orchestrem PKF ve Španělském sále Pražského hradu, v 11 letech v živém televizním vysílání festivalu Zlatá Praha s mistrem V. Hudečkem. Ve věku 12 let vystoupila sólově s houslovým koncertem M. Brucha v televizním vysílání v katedrále sv. Víta.
Pavla má duo s úspěšnou akordeonistkou Markétou Laštovičkovou a se sestrou hobojistkou Bohdanou Tesařovou. Spolupracuje se současnými autory (Jaroslav Krček, Jiří Teml, Zdeněk Zahradník a kol.) a s Kühnovým dětským sborem. Od letošního roku je též první houslistkou nově založeného Ševčíkova kvarteta.
Byl o ní natočen televizní dokument do pořadu Terra musica. Natáčela pro ČT i TV Noe. Byla též hostem v programu Telefonotéka pro Český rozhlas, v přímém přenosu pro Radio Filarmonia (Peru), natáčela v Itálii a Francii.
Houslistka hraje na nové české housle - Jaroslav Kohout (2016). Tyto housle získala vítězstvím na XX. Akademii Václava Hudečka.
Klavírní spolupráce
Kristina Marková Stepasjuková
Na klavír začala hrát v 6 letech pod vedením své matky Inny Tolmačové, u níž studovala i na Konzervatoři v Pardubicích (2006- 2011). Pokračovala na pražské HAMU ve třídě prof. Ivana Klánského, kde absolvovala v r. 2015. Vystudovala také komorní hudbu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u prof. Avedise Kouyoumdjiana. Poté pokračovala v doktorském studiu na HAMU pod vedením prof. Ivana Klánského. Jejím doktorským tématem bylo provedení klavírního díla P. I. Čajkovského. Již v 7 letech zvítězila v mezinárodní klavírní soutěži Amadeus v Brně. Je laureátkou mnoha národních i mezinárodních soutěží, např. 1. cena na mezinárodní soutěži v Košicích a absolutní vítězství v soutěži Prague Junior Note 2005, 2. cena na Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěži v Plzni 2006, 2012, 1. cena v mezinárodní soutěži Mozart Wunderkind ve Vídni 2006, 1. cena na mezinárodní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem a 2. cena v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec 2007, dále 2. cena na Concorso Pianistico Internazionale „Roma 2008“, 1. cena na mezinárodní soutěži Romantische Stern v Kasselu 2008, absolutní vítězství na mezinárodní klavírní soutěži v Madridu 2013, 3. cena na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Poertschachu 2014. V r. 2016 získala čestné uznání v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. V témž roce premiérovala Klavírní koncert č. 2 britského skladatele Petera Seaborneho ve spolupráci s dirigentem Ondřejem Vrabcem a Orchestrální akademií České filharmonie. Aktivně a dlouhodobě se věnuje komorní hudbě. V roce 2013 obdržela se svými kolegy ocenění „ISA Challenge – Klavierkammermusik“ za provedení klavírního tria č. 2 D.Šostakoviče v rámci Mezinárodní
hudební akademie ISA. Získala také ocenění za klavírní spolupráci v rámci mnoha národních i mezinárodních soutěží. Na svém kontě má mnoho úspěšných recitálů, komorních vystoupení a koncertů s orchestrem. Účastnila se mezinárodních mistrovských kurzů pod vedením A. Kouyoumjiana, P. Jasmina, J. Meissla, E. Epshtein, V. Ashkenaziho, I. Klánského a M. Perrahii. Jako sólitka spolupracovala s Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Hradec Králové, Plzeňskou filharmonií, Karlovarským symfonickým orchestrem a Orchestrální akademií České filharmonie. Od roku 2017 je jejím projektem nahrávka kompletního klavírního díla P.I.Čajkovského.
Objednejte si vstupenky
Vyplňte níže uvedený objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.