Štěpán Rak
13.10.2018
Místo koncertu: Kaple sv. Maří Magdaleny
Začátek v 18:00
Cena vstupenky: Vyprodáno
Vážení a milí návštěvníci, velmi si vážíme Vašeho zájmu o naše koncerty.
Počet vstupenek na tento koncert byl již vyčerpán.
Děkujeme za pochopení a doufáme, že nám i nadále zachováte přízeň.
Program
DOMOV MŮJ…
Sólový pořad Štěpána Raka ke stému výročí vzniku Československa
\"Ve světě kytary jsou špatní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a - Štěpán Rak.\" - John Botton, světoznámý novozélandský hudební kritik.
Úvodem pořadu zazní „Vzpomínka na Prahu“ inspirovaná básní Vítězslava Nezvala „Sloky o Praze“ a závěrem symfonické básně Bedřicha Smetany „Vltava“. A právě „Vzpomínka na Prahu“ odstartovala dlouholetou, úspěšnou pódiovou spolupráci Štěpána Raka s Alfredem Strejčkem, kteří letos oslaví 30 let společné umělecké činnosti. K 23 společným projektům můžeme přiřadit i tento, jehož iniciátorem a spoluautorem je opět Alfred Strejček.
Díky „Vzpomínce na Prahu“ byl v minulosti Štěpán Rak pozván do mnoha zemí světa včetně Austrálie a Nového Zélandu. Při této skladbě, která symbolizuje lásku k domovu, se nejen krajané, ale i on sám mnohdy neubrání dojetí.
V následující části koncertu provede Štěpán Rak instrumentální zpracování oblíbených písní našeho prvního presidenta T.G. Masaryka: \"Ach synku, synku“ a „Teče voda teče“.
Podobným způsobem představí Štěpán Rak výběr z písní Karla Hašlera, například \"Po starých zámeckých schodech\", největší hit roku 1918 \"Pětatřicátníci\", \"Vltavo, Vltavo\" a \"Vesničko maličká v údolí šumavském\", kterou se Štěpán Rak naučil v roce 1992 od našich krajanů v Austrálii.
„Dobro a Zlo“ - kytarová kreace (původně pohádkový příběh zobrazující souboj dobra a zla) zpracovaná v kontextu dramatických událostí od vzniku Československa až po jeho rozdělení na dva samostatné státy. Součástí Československa byla v letech 1919-1939 Podkarpatská Rus, ze které pocházela biologická matka Štěpána Raka, Vasilina Slivková. Ta přišla se Svobodovou armádou z Buzuluku do Prahy, kde se jí Štěpán Rak 8.8.1945 narodil. Jako pocta zazní její oblíbená ukrajinská píseň.
Rok 1968 připomene slavná melodie Sulika, kterou Štěpán Rak žertem uvádí jako skladbu „v podání balalajkového souboru Štěpána Raka“.
Závěrečný blok:
K poctě Slovenska zazní instrumentálně zpracovaná slovenská lidová píseň „Ej, okolo Levoči“, dále pak původní Československá státní hymna: „Kde domov můj“ a „Nad Tatrou sa blýská“.
Vzhledem k rozdělení Československa bude tento blok končit kytarovými variacemi na oficiální českou národní hymnu (tato improvizace v závěru vyvrcholí unikátním zpracováním pro sólovou kytaru v orchestrálním zvuku).
Přídavek:
\"Ta naše písnička česká\" začne v podobě instrumentální a refrén vyvrcholí společným zpěvem.
Jedna z největších legend anglické kytary John W. Duarte (1919-2004) napsal o Štěpánu Rakovi: „Ludwig van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru a tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak.“
Prof. Štěpán Rak
Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let.
V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.
V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.
V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.
V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi.
V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje.V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.
Během roku 2005 navštívil se svou kytarou řadu zemí i mnoho míst naší republiky v rámci oslav svého jubilea.
V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE.
Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4.11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.
Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.
Leták a program
Pro zvětšení a možnost stažení klikněte na obrázek níže
Objednejte si vstupenky
Vyplňte níže uvedený objednávkový formulář a my se vám co nejdříve ozveme zpět.